Blog

Binbir Gece Masalları Teması Hakkında Bilgilendirme

Temmuz 2021’de Kayıp Rıhtım Aylık Öykü Seçkisi 12. Yıl Özel Sayısı ile okurların karşısına çıkacak. “Binbir Gece Masalları” olarak belirlediğimiz tema için katılım herkese açık olacak. Ancak özel sayı olması nedeniyle temanın detaylarını biraz daha keskin çizmek istiyoruz.

Doğu kültürünün önemli kaynaklarından Binbir Gece Masalları’nı bilmeyen yoktur. Kadınlardan intikam almayı kafasına koymuş takıntılı bir hükümdar olan kocası tarafından öldürülmemek için her gece başka hikâyeler anlatan Şehrazad, kurgunun gücünü yüzlerce yıl önce ortaya koyması bakımından hayli önemlidir.

The Arabian Nights adıyla İngilizceye kazandırılan masallar dünya çapında da geniş kitleler tarafından biliniyor. Arthur Conan Doyle, H.G. Wells, H.P. Lovecraft, Italo Calvino, Jorge Luis Borges, Lev Tolstoy, Alexandre Dumas ve William Butler Yeats gibi dünya edebiyatının birbirinden kıymetli yazarlarına ilham veren Binbir Gece Masalları, gelecek sayı Kayıp Rıhtım Aylık Öykü Seçkisi yazarlarına da esin olacak.

1000 yıllık geçmişe sahip olan bu masallar, Doğu kültürünün zengin dünyası, entrikalar, erotizm ve çok daha fazlası ile dolu. Sinbad, Ali Baba ve Kırk Haramiler ve Alaaddin’in Sihirli Lambası gibi günümüzde de sıkça anlatılan çeşitli alternatiflere sahip.

Peki “Binbir Gece Masalları” Özel Sayısında Tam Olarak Nasıl Öyküler Bekliyoruz?

Öykü Seçkisi’nde temaya bakış açısını neredeyse her zaman yazarın inisiyatifine bırakıyoruz. Ancak bu sayıda çerçeveyi genel olarak çizmekte fayda görüyoruz.

Örneğin Şehrazad’ın daha önce hiç anlatmadığı bir masalı onun ağzından hükümdara anlatabilirsiniz. Şehrazad’ın anlattığı bir masala, çağdaş bir yorum getirebilirsiniz. Bu yorumda anlatı polisiye, bilimkurgu, steampunk, gotik ya da bambaşka türlere doğru dilediğince kırılabilir. Şehrazad’ın masallarına yeni sonlar ya da başlangıçlar yazabilirsiniz. Konuyu Şehrazad’dan çıkartıp “konsepti” kendi hikâyenizde kullanabilirsiniz: “Hayatta kalmak için hikâye anlatmak.” Konseptten uzaklaşıp hükümdara odaklanabilir, onu “bugünlere” getiren bakış açısına yeni çizgiler ekleyebilirsiniz.

Aradığımız 1002. gece masalı olsa şaşırtmayacak, aynı ruhu, atmosferi, kapıları aralayan; anlatıcısını hayatta tutan öyküler.

Elbette öykülerinizi göndermeden önce Öykü Gönderim Koşulları’na da ayrıca göz atmayı unutmamalısınız. Bütün koşullar, özel sayıda da aynı şekilde geçerli olacak.

3 Temmuz 2021 tarihinde dek Binbir Gece Masalları temalı öykülerinizi oykuseckisi@gmail.com adresine gönderebilirsiniz.

Yıllardır yanımızda yürüdüğünüz için hepinize teşekkür ediyoruz.

Öne Çıkan Yorumlar

  1. İyi akşamlar
    Denemelerin teslim tarihi 3 Temmuz 2021. Öykü seçkisinin haziran sayısı atlamış mı oluyor böylece.

Söyleyeceklerin mi var? Kayıp Rıhtım Forum'da yorum yap.

Yorum Yapanlar

Avatar for OykuSeckisi Avatar for azizhayri