Öykü

Manastır

Issız sokaklarda yankılanıyordu; genç kadının çığlıkları. Çıkmaz bir sokağın başındaydı. Yüzündeki panik ifadesine; sessiz düşmanını ararken attığı kesik çığlıklar eşlik ediyordu. Çantasını sıkı sıkı kavramıştı, gözleri; her an sokağın köşesinde belirebilecek düşmanını arıyordu.

Soğuk bir geceydi, caddenin başındaki soluk bir parıltı saçan lamba, gecenin içindeki tek ışık kaynağıydı.

Bir an duraksadıktan sonra çıkmaz sokağa doğru koşmaya başladı. Sokağın ucundaki tuğla duvara yaklaşırken gözyaşları görüşünü bulanıklaştırıyordu.

Ve duvara birkaç metre kala donakaldı. Gözlerini duvara dikmişti.

Arkasından gelen ışık, tuğla duvara vuruyordu.

Elini yavaşça duvarda gezdirdi. Ama duvarla ilgilenmiyordu, gözlerini gölgesine sabitlemişti.

Düşmanı ona yaklaşırken gölgesi yok olmaya başlamıştı.

***

“3. derece yanma. Ölümü çok acı olmuş.”

Yaşlı görevli yüzünü ekşitti ve ardından başka bir cinayete bakmak üzere odadan ayrıldı. Genç dedektif ise hâlâ genç kadının cesedinin başında dikiliyordu. Ah, diye düşündü. Gerçekten çok korkunç.

Zavallı kadının yüzü bir şok ifadesiyle donakalmıştı. Derisi parçalanmıştı; çok yüksek bir ısıda aleve maruz kaldığı belliydi.

Ama bir sorun vardı. Kadının kıyafetleri zarar görmemişti. Bu durumda katil; kadın öldükten sonra yanmış kıyafetleri yerine başka bir şeyler mi giydirmişti? Hayır, bu hiç olası değildi. Tabi ne manyaklar çıkacağı belli olmuyordu.

Sonra dikkatini, kadının kolundaki hafif kararmış dövmeye yöneltti. İlgisini çekmişti. Tabi, bu herhangi bir sembol de olabilirdi. Ama dövmenin eski ve çok karanlık bir tarihi vardı. Ve biliyordu ki o işaretler; yanmış vücut, zarar görmemiş kıyafetler, yüzündeki şok ifadesi ve dövme;

Bunlar iblisin işaretleriydi.

***

Telefon çaldığında, eski kayıtlara bakıyordu; genç dedektif. Bir şeyler bulmuştu eski cinayet kayıtlarında. Daha önce de böyle şeyler olmuştu. Hızla telefonu açtı ve telefondan gelen kalın sese kulak kabarttı.

“Jacob!” diyordu Profesör.

“Bir ihbar geldi! 3. Derce yanma vakasıyla ilgili. Kızı tanıdığını söylüyor!”

Genç dedektif ayağa fırladı. Belki de aradığı buydu. Bu cinayet onun kendini kanıtlaması için yeter de artardı.

***

“Manastırda yaşayan bir rahibe mi?! Bu kadını nereden tanıyor olabilir ki?”

Bir an karasızlıkla ayakta dikildi, dedektif. Daha sonra kendi kendine bir şeyler geveledi ve montunu kaptığı gibi ofisten dışarı çıktı. Yaşlı rahibe, özellikle buraya gelemeyeceğini belirtmiş. Anlatacak çok önemli olduğunun üstünde durmuştu. Sesinde bir gariplik vardı, diyordu profesör.

Manastır buradan çok uzaktaydı, ama bu konuyla bizzat ilgilenmek istiyordu. Hızla kaldırımda ilerledi, yolda duran ilk taksiye atlayıp manastıra doğru yola koyuldu.

***

Başrahibe telaşlı adımlarla devasa demir kapıya yaklaştı. Siyah bir cüppe giyiyordu, zarif bir haç cüppesinin üzerinden sarkıyordu. Soğuk kilisenin bahçesine doğru ilerledi. Büyük bir anıt dikilmişti, manastırın bahçesine.

Ön kapıdan, kilise tarafından geliyordu, dedektif. Buraya onu, Evangeline’nin çağırdığını biliyordu. Ve bu onu rahatsız ediyordu. Yaşlı rahibe, dün geç saatlerde gelmişti. Saatlerce koşmuş gibi gözüküyordu, yüzündeki panik ifadesi çok korkunçtu. Durmaksızın anlayamadığı bir şeyler sayıklıyordu. Sabaha karşı da dedektifi aramıştı. baş rahibe endişeyle başını salladı ve dedektife yavaşça gülümsedi. Dedektif ise gözlerini manastırın bahçesine, küçük mezarlığa dikmişti. Yüzünde ilginç bir ifade vardı.

Zorlukla başını kaldırdı ve rahibeye gülümsemeye çalışırken yüzü ilginç bir ifadeyle büküldü. Tam o sırada kapının arkasından bir ses geldi.

“İçeri gir. Çabuk!”

***

“Onu, bir sokağın girişinde gördüm.. İlginç bir şekilde duvara gözlerinin dikmiş, şaşkın bir şekilde bakıyordu. Ama yüzündeki panik ifadesi beni çok korkutmuştu. Tam yanına yardım edip edemeyeceğimi soracaktım ki onu gördüm…”

Yaşlı rahibe, eski bir koltuğa oturmuştu.

Üstünde kara cübbesi vardı. Gözlerini bir noktaya sabitlemiş, ileri geri sallanıyordu. Korkutucu bir görünümü vardı. Henüz not almaya başlamıştım ki, rahibenin bakışlarını üstümde hissettim. Gözlerinin not defterime dikmiş, sertçe başını sallıyordu.

Defterimi yavaşça cebime yerleştirdim. İçimden bir ses rahibeyi kızdırmamam gerektiğini söylüyordu.

Karanlık bir odadaydık. Tek ışık kaynağı koltuğun yanındaki, etrafı garip gölgelere boğan ve erimek üzere olan bir mumdu. Mum kalıntıları masayı dağlıyor, tahta masada hafif izler bırakıyordu.

Soğuk bir rüzgâr açık pencereden içeri giriyordu. Perdeler ise sıkıca kapanmıştı. Kendimi bu soğuk ve rutubetli odada çok yalnız hissediyordum.

Yaşlı rahibenin gözlerindeki tekinsiz parıltılar içimi ürpertmeye yetiyor da artıyordu bile.

Derinden bir sesle, rahibe devam etti.

“Artık kadının neye baktığını anlayabilmiştim… Gölgesi… Duvara vuran gölgesi soluk ışığın altında yok oluyordu!

Daha sonra bir çığlıkla sarsıldı, geç kadın. Yerimden kıpırdayamıyor, olan biteni korkunç bir merakla izliyordum. Ve Kutsal Meryem’e genç kadını bağışlaması için dua ediyordum. Ama kadının çığlıkları giderek artarak devam ediyor, vücudu iki büklüm oluyordu. Sokağın ortasında birden bire beliren alevlerin ona yaklaşmasını izliyordum. Alevler kadını sardığında ise çığlığıma engel olamadım. Ama bunun korkunç bir hata olduğunu bilemezdim…”

Titrek adımlarla ayağa kalktı ve arkadaki duvara yaklaştı. Ellerini soğuk mermere koyup adeta yalvardı.

“Ama bu kutsal duvarlar, bu kutsal toprak; beni ondan koruyor…”

Bir an duraksadı, sonra keskin ve artık aşikâr olduğum o soğuk ışıkla parıldayan gözlerini bana dikti.

“…İblisten”

***

Hırsla bana yaklaşırken ayakkabılarının çıkardığı ses odada yankılanıyordu. Kelimeler ağzından şüpheyle çıkmıştı.

“Bana elini göster.”

Sesindeki emreden ton, korkulu gözlerle onu izlerken sanki gerçeğe dönüşmüştü; kendimi gömleğimin kollarını sıvarken buldum.

Bir an duraksadıktan sonra kolumu rahibeye doğru uzattım. Ve kadının bana dokunmasıyla çığlık atması bir oldu. Korkulu gözlerle gerilerken bana şok ifadesiyle bakıyordu. Ben daha ne olduğunu anlayamadan bana bakarak haykırmaya başladı.

“O… o seni seçmiş! Sen… Sen onun yeni avısın! Kutsal toprağı kirlettin! Git buradan! Onun seni bulamayacağı bir yere git ve asla geri dönme!”

Sonra koltuğa çöktü ve ileri geri sallanarak kendi kendine mırıldanmaya başladı. Gözleri bir yere odaklanamıyor gibiydi. Gözlerindeki delilik pırıltısı yüzüne yerleşmiş, korkunç bir gülümseme dudaklarında belirmeye başlamıştı.

Ve tam o anda. Soğuk bir rüzgâr odayı doldurdu. Rahibenin başı bir anda kalktı ve bir şey görmeye çalışıyormuş gibi sağa sola bakınmaya başladı. Ve sonra fısıldar gibi konuştu.

“O, seni çağırıyor.”

Gözlerimin önünde küllere dönüşürken geriye havada titreşen bir sembol kalmıştı.

İblis.

***

Genç dedektif yüzümde donuk bir ifadeyle odadan dışarı çıktı. Mekanik hareketlerle koridorlarda yürürken kilisede ayin başlamıştı.

Ayak sesleri mermer zeminde yankılanıyordu. Koridorun sonunda bir ayna vardı. Üstünde bir haç ve Kutsal Kitap’tan sözler vardı. Genç adam bir an duraksadı aynanın önünde. Yüzünde hiçbir ifade yoktu. Gözleri donuk bir şekilde aynanın üzerinde geziniyordu. Son bir kez arkasına baktıktan sonra soğuk bir rüzgâr eşliğinde, taş duvarların ardında gözden kayboldu.

Geriye, aynaya yansıyan umutsuz izlerden biri kalmıştı. Karanlık bir gölge genç dedektifin ardında belirirken manastıra uçsuz bucaksız sessizlik hâkimdi.

Manastır” için 7 Yorum Var

 1. Öncelikle sizin bir hikayenizi ilk defa okuyorum ve çok beğendiğimi söylemeliyim. Betimlemeleriniz çok iyiydi, okurken gözümün önünde harika ve gizemli bir manastır canlandı. Konunuz çok güzel, keşke biraz daha uzatsaydınız demekten kendimi alamıyorum ama olsun böyle de güzel 🙂 Başarılarınızın devamını dilerim, harikaydı.

  1. Okuduğunuz için çok teşekkür ederim, bana siz diye hitap etmenize gerek yok; ne de olsa yaşım daha çok küçük 🙂
   Evet aslında daha esaslı bir son hazırlamıştım ama yazmaya zamanım olmadı, kısa kesmek zorunda kaldım..
   Tekrar tekrar teşekkür ederim, en yakın zamanda sizin hikayenizi okuyacağım; iyi günler dilerim..

 2. Konu ilgi çekiciydi fakat okurken ilgimi çeken birkaç hatanızdan bahsetmek istiyorum. İlk bölüme bir göz gezdirirseniz hemen hemen her cümlenizin -di ile bittiğini göreceksiniz. Bağlaçları da fazla kullanmadığınızdan ötürü bir telgraf mesajı okumuş gibi hissetmeme neden oldu bu. Birkaç bağlaç ver aralara miş li geçmiş zamanlar serpiştirerek bu hatadan kolayca kurtulabilirsiniz. Diğer bir durum ise bu aradaki *** yine yanlış yerlerde kullanmaya başlamanız. Geçen hikayenizde ne de güzel yerleri vardı halbu ki. Fazla kullanıyorsunuz bu işaretleri hatta gereksiz bazı yerlerde. Kalıplaşmış bir kural yok bunlarla ilgili ama genelde zamanda geri ile gidildiğinde ve sahne tamamen değiştiğinde kullanılmalı. Ama hikayenizin her yeri bu işaretlerle dolu konu bütünlüğü olmasına rağmen.

  Bunların dışında hikayenizin anlattığı şeyler ve cümle yapılarınız hoştu. Yukarıdaki ufak hataları yapmamaya özen gösterirseniz ileride değerli bir yazar olacağınızı düşünüyorum. Ellerinize sağlık.

  1. Öncelikle, okuduğunuz için çok teşekkür ederim; biri benim öyküme yorum yaptığımda hissettiğim o duyguyu anlatmak imkansız ::)
   O konuda çok haklısınız, ben de yeni fark ettim; bu hatayı daha önce de yapmıştım, sanırım üstünde çalışmalıyım 🙂
   “Diğer bir durum ise bu aradaki *** yine yanlış yerlerde kullanmaya başlamanız. ” ah, be. 🙂
   Son yorumunuz için çok teşekkür ederim, sanırım bu durum çok çok ileride olacak 😀
   Her şey için teşekkür ederim, en kısa zamanda sizin öykünüzü okuyacağım..
   İyi günler dilerim..

 3. Selamlar Daphne;

  Konu itibari ile oldukça enteresan ve ilgi çekici bir hikayeyle katılmışsın bu ay. Kurbanın gölgesinin kaybolması, sadece vücudunun yanıp kıyafetlerinin düzgün kalması gibi ayrıntılar çok hoştu. Bununla birlikte hikayenin tam olarak bir sona bağlanmaması ve geride pek çok soru işareti bırakması beni üzdü.

  *** işaretlerine sevgili Malkavian değinmiş zaten. Bense bir başka hataya dikkat çekmek istiyorum. Hikayen üçüncü şahıs anlatımıyla başlayıp sonradan birinci tekil şahısa geçmişsin. Bu pek iyi olmamış. Birinci tekil anlatımın bu hikayeye daha fazla yakışmış bu arada, onu da belirteyim.

  Kalemine sağlık…

 4. müthiş ötesi bir hikayeydi. konuyu çok beğendim. bir-iki hata vardı ama soluğumu tuttum.başarılarınızın devamını dilerim.
  not:bir kitap yazmalısınız!

 5. Yorumunuz ve zamanınızı ayırıp okuduğunuz için çok teşekkür ederim..
  Notunuz için de ayrı bir teşekkür borcum var sanırım 🙂
  Uzun zamandır aklımdaki birkaç roman taslağı üzerinde uğraşıyordum ama son senem olduğu için dersler yoğun, şu ana kadar hiç kaçırmadan yazmaya çalıştığım bu seçki için bile yeterli zamanı bulamıyorum.. 🙂
  Bu arada adınız benim için küçük bir tebessüm kaynağıydı, benim de adım Defne 😀
  İyi günler dilerim, ayrıca sizi de burada görmekten büyük mutluluk duyarım 🙂

Bir Yorum Yap

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.Yıldızlı olan alanların doldurulması zorunludur. *