Önsöz

6. Yıl Özel: Dede Korkut Öyküleri

Çizim: Devrim Kunter
Çizim: Devrim Kunter

Buraya nereden geldik? Yüzyıllar hangi ara geçti? Halk hikâyeleri, XIII. yüzyıl, Dede Korkut… Tarih işlemeye devam ediyor. Bakın, bunun en büyük ispatı işte bu sayı. Evet evet, Kayıp Rıhtım Aylık Öykü Seçkisi 6. yılında.

Yıllar önce bu yola çıktığımızda… diye başlamayacağım. Çünkü yıllar önce bunun bir yol olduğunu bile bilmiyorduk. Yıllar önce bunun hakkında hiçbir fikrimiz yoktu. Buraya gelirken geçen yetmiş bir sayıda kaç yüz öykü yayınladık, ne kadar yazarla bir araya geldik; ipin ucu tamamen kaçtı. İpin ucunu yakalamaya hiç çalışmadık. Kaybetmek, kaybolmak, aramak… İşimiz bunlarlaydı. Bildiğimiz bir şey vardı ve ona sıkı sıkıya sarıldık: Kayıp Rıhtım Aylık Öykü Seçkisi alt kültür edebiyatı için önemli bir konuma geldi, bunu tırnaklarıyla kazıyarak yaptı. Onu orada tutmaya devam etmek zorundayız.

Kanayan tırnaklar bu defa edebiyatımızın, hattâ Dünya Edebiyatı’nın en önemli eserlerinden olan Dede Korkut Hikâyeleri için sızladı. 12 hikâye, 12 yazara pay edildi. Hepsi olağanca serbestliğiyle yüzyıllar öncesinin söylencelerini yeniden yorumladı. Bozkırlarda at koşturanlar da vardı, robotlarla aşk yaşatan da. Bulutlara kral olup kadınlarıyla güreşen de, hortlaklarla kırklara karışan da.

Böylece Seçki’nin en özel sayılarından birisini gerçekleştirmiş olduk. Görselimiz de Devrim Kunter‘in mahir parmaklarından çıktı. Eksik olmasın.

İşte on iki Dede Korkut Hikâyesi:

Bo-A3000 adlı öyküsü ile A. Orçun Can

Begil Oğlu Emren adlı öyküsü ile Burcu Durukan

Çağrı adlı öyküsü ile Can Karadeniz

Hiç Bilmeyenler İçin Salur Kazan Öyküsü adlı öyküsü ile Cevdet Denizaltı

Şevval’in On Dokuzu adlı öyküsü ile Funda Özlem Şeran

Düzmürd adlı öyküsü ile Gökcan Şahin

Hortdan Dumrul Destanı adlı öyküsü ile Mehmet Berk Yaltırık

Nefis Bir Uğultu adlı öyküsü ile Onur Selamet

O ve O adlı öyküsü ile Ruhşen Doğan Nar

Sonsuzluk Hapishanesi adlı öyküsü ile Mümin Can

Beni Kimse Uyandıramaz adlı öyküsü ile Özgürcan Uzunyaşa

Uşunların İlk Sonuncusu Z-ER’in Hikayesidir adlı öyküsü ile Seran Demiral

Rıhtım’ın çarkları dönmeye devam edecek, tırnaklar umurumuzda bile değil.

Gelecek ayın temasını geçen aydan duyurmuştuk: “BAYKUŞ” Öykülerinizi oykuseckisi@gmail.com adresine temmuzun üçüncü haftasına kadar gönderebilirsiniz.

Tekrar görüşelim,
Onur “DarLy OpuS” Selamet

Bir Yorum Yap

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.Yıldızlı olan alanların doldurulması zorunludur. *