Blog

“100’ler Kulübü Kahramanları” Nedir?

Gelecek ay Kayıp Rıhtım Aylık Öykü Seçkisi’nin 100. sayısı. Özel bir tema hazırlamakta olduğumuzu biliyorsunuz. “100’LER KULÜBÜ KAHRAMANLARI” olarak duyurduğumuz gelecek ayın temasına, yakından bir göz atalım dedik.

Nedir “100’ler Kulübü Kahramanları”? Bir lokalde satranç oynayan içi geçmiş, fantastik dünya kahramanlarından mı ibaret?

Elbette hayır. Öncelikle sınırlardan bahsedelim. Gelecek sayı fantastik edebiyat, korku, gerilim, gotik, bilimkurgu, steam-punk, polisiye gibi çoğu zaman Kayıp Rıhtım’la birlikte duyduğunuz alt türlere ait dünyalara gideceğiz. Bu türlere ait evrenlerde, maceranın kaldığı yerden tam 100 yıl sonra hikâyeye devam etmek ilk seçeneğimiz. Örneğin Hogwarts Savaşı’ndan tam 100 yıl sonra, Büyücülük Dünyası’nda işler nasıl gidiyor sorusundan yola çıkarak, bildiğimiz hiçbir karaktere bağlı kalmaksızın o günleri anlatmakta özgürsünüz! Harry Potter’ın (hâlâ utanmadan) sağ kalmış ve 100 küsür yaşında olmasına hiç gerek yok. Potter dışında konuşmak gerekirse, belki de Doctor Who’nun dünyasında, son Doktor’dan tam 100 yıl sonra başlayan bir macerayı okumak için sabırsızlandığımızdan söz açmanın tam sırasıdır!

Evren odaklı kurguların yanı sıra, karakter odaklı ikinci bir kapımız daha var. Burada da yine Rıhtım sularına yakışacak bir evrenden seçtiğiniz karakterin 100. yaş gününü anlatıyoruz. Drizzt Do Urden’in 100. yaş gününde, vakti zamanında katlettiği için pişmanlık duyduğu sayısız orkun hayaletiyle dolu bir partiye asla hayır demeyiz! Ya da 100. yaşını kutlayan Harry Dresden’in, son bir büyük iş için suç dünyasına dönmesi, aranan parti hikâyemiz olabilir.

Sözün özü, 100’lerle dans etmek istiyoruz! İster evrenler odaklı bir zaman makinesine atlayıp günleri ileri sarın, isterseniz de bir karakter seçin ve onun eline kendisine yaraşacak türden bir baston tutuşturun!

Evrenler ya da kurmaca karakterler, neyi seçtiğiniz tamamen size kalmış. Yeter ki hep birlikte biraz ileri gidelim. Bütün ilgilendiğimiz bu.

100’ler Kulübü Kahramanları” temalı öykülerinizi her zaman olduğu gibi oykuseckisi@gmail.com adresine gönderebilirsiniz.

Son katılım tarihi 18 Ekim 2017.

Bizi yalnız bırakmadığınız için yüzlerce defa teşekkürler!

“100’ler Kulübü Kahramanları” Nedir?” için 2 Yorum Var

  1. Öyküler yollandı. 100. Ay geliyor. Biz, Seçki yazarları için mükemmel bir tema! Kendi öykümün nasıl tepkiler alacağı ve diğer Seçki yazarlarından nasıl öyküler okuyacağımız konusunda merak ve heyecan içerisindeyim!
    Nice 100.Aylara Öykü Seçkisi!

  2. Güzel hikayeler çıkacaktır, ilginç bir tema oldu. Sabırsızlıkla bekliyorum.

Bir Yorum Yap

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.Yıldızlı olan alanların doldurulması zorunludur. *