Blog

Destanlar Özel Teması Hakkında Bilgilendirme

Kayıp Rıhtım Temmuz 2022’de, 13. Yıl Özel Sayısı ile bir kez daha sizlerle olacak. “Destanlar” üst başlığını belirlediğimiz temamızın katılımı ise geçen yıl olduğu gibi yine herkese açık olacak.

Özel sayımızın içeriğine dair detayları kapsamlı bir şekilde sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Temayı duyururken şu ifadeleri kullanmıştık:

“Temamızı ise “DESTANLAR” olarak belirledik. Peki hangi destanlar? Hepsi! Tüm dünyadan destan örneklerine farklı yorumlar, alternatif sonlar, zengin başlangıçlar istiyoruz. Kendi destanınız mı? Neden olmasın! Sonuçta gerçekten de “tüm dünyadan” cevaplar arıyoruz.”

Şimdi biraz daha detaylandıralım.

Destanlar Özel Sayısı’nda Ne Tarz Öyküler Bekliyoruz?

Kayıp Rıhtım Aylık Öykü Seçkisi, yıl içerisindeki rutin sayılarında temaya genellikle her türlü yaklaşımı kabul eden bir politika takip ediyor. Ancak iş özel sayılara geldiğinde biraz daha detaycı olmak istiyoruz.

13. yaş günümüzü kutlayacağımız Destanlar Özel temasında bütün dünyanın destanlarına kapımız açık olacak. Bir an Oğuz Kağan destanına konuk olurken diğer an kendimizi Kalevala’da bulmakta hiçbir mahsur görmüyoruz.

Destanları ele alırken dilerseniz anlatıyı en baştan kurabilir, arzu ederseniz bilinen bir destana farklı bir son yazabilir ya da destanın anlatılmamış/saklı kalmış noktalarına odaklanabilirsiniz.

Farklı uygarlıklara ait destanlardan parçaları bir araya getirerek özgün bir bileşim yakalayabilirsiniz.

Kendi destanınızı yaratabilir, tamamen kurmaca bir halkın yaratılış efsanelerinin peşinde koşabilirsiniz.

Metni manzum ya da nesir olarak ele almanızda hiçbir sakınca yok. Tür olarak da sınır tanımıyoruz. Fantazi, korku, bilimkurgu, gerilim, polisiye, tuhaf kurgu… Destana yakışır bir anlatı olması bizim için yeterli.

Eserlerinizi göndermeden önce Öykü Gönderim Koşulları’na da göz atmayı lütfen hatırlayın. Bütün koşullar, özel sayıda da aynı şekilde geçerli olacak.

Destanlar Özel Sayısı için çalışmalarınızı 5 Temmuz 2022 tarihine kadar oykuseckisi@gmail.com adresi üzerinden bizlere ulaştırabilirsiniz.

Özel sayıda buluşmak üzere!

Öne Çıkan Yorumlar

  1. Hadi bakalım neler çıkacak :slight_smile:

Söyleyeceklerin mi var? Kayıp Rıhtım Forum'da yorum yap.

Yorum Yapanlar

Avatar for OykuSeckisi Avatar for merveriii