Blog

“Evliya Çelebi” – 14. Yıl Özel Sayısı Hakkında Bilgilendirme

Kayıp Rıhtım Aylık Öykü Seçkisi şu sıralar 14. yaş gününü kutluyor. Ancak elimizde olmayan sebeplerle özel sayımızı eylül ayına saklamak durumunda kaldık. “Evliya Çelebi” temasında buluşacağımız özel sayı, son yıllarda olduğu gibi yine herkesin katılımına açık olacak.

Kayıp Rıhtım Aylık Öykü Seçkisi’nin özel sayılarına ne kadar özendiğimiz malumunuz. Bu sebeple yeni sayının çerçevesini çizerken olabildiğince açık olmaya çalışıyoruz.

Temayı duyurusunda “Evliya Çelebi” sayısı için şu ifadeleri kullanmıştık:

“Sizlerden Türk tarihinin sınır tanımayan seyyahının dilinden anlatılmış öyküler bekliyoruz. Evliya Çelebi’nin saklı/kayıp seyahatlerinden. Seyahatnâme’ye yazma fırsatı bulamadığı bir macera belki. Ya da çerçeveyi biraz daha bulanıklaştıralım ve Çelebi günümüze konuk olsun. Zamanında anlattığı maceraları bugünün penceresinden görelim. Ya da… yarının. Çelebi 2100 yılında yaşasaydı, gezegenlerarası seyahat fırsatını teper miydi dersiniz? Anlayacağınız her zaman olduğu gibi temayı olabilecek en geniş perspektiften değerlendirmeye açık olacağız.”

Şimdi aklında hâlâ soru işaretleri olan okurlarımız için temayı biraz daha detaylandıralım.

Evliya Çelebi Özel Sayısı’nda Ne Tarz Öyküler Bekliyoruz?

Kayıp Rıhtım Aylık Öykü Seçkisi yıl içinde yayınladığı olağan sayılarında temaya yaklaşım açısından uçsuz bucaksız bir politika uyguluyor. Fakat iş özel sayılara geldiğinde gönlümüzden biraz daha detaylı bir program geçiyor.

14. yılımızı kutlayacağımız bu özel temada ana dileğimiz Evliya Çelebi’nin gözünden yeni maceralar dinlemek. 70 yıllık hayatının 50 senesini seyahatlerde geçiren Çelebi, bu süreçte kendi ifadeleriyle yedi iklimden on sekiz padişahlığı dolaşmıştı. Ünlü eseri Seyahatnâme her ne kadar 10 ciltten oluşsa da her serüvenin bu sayfalara dahil edilmiş olma ihtimali yok. Biz işte o kayıp parçaların peşine düşüyoruz ve sizleri bir kez daha hiç anlatılmamış hikâyelerin gizemine davet ediyoruz.

Elbette öyküler yalnızca 17. yüzyılda geçmek zorunda değil. Çok daha geçmişte, bugünde ya da gelecekte de geçebilir. Galaksiler, hatta boyutlararası bir Evliya Çelebi macerasına da kapımız her zaman açık.

Öte yandan hikâyeler yalnızca Çelebi’nin maceralarından oluşmak zorunda da değil. Seyahatnâme’nin peşinde yola çıkan bir grup bilim insanının Çelebi’nin farklı yüzleriyle tanıştığı spekülatif serüvenlere de ilgi duyuyoruz. Anlatıyı Çelebi’nin etrafında kurmak şartıyla başrol kolaylıkla farklı bir karaktere devredilebilir. Burada sınırları bir kez daha flulaştırmaktan çekinmiyoruz.

Bir başka bakış açısı olarak Evliya’nın dolaştığı rotayı takip ederek cinayetler işleyen; onun anlatılarını, dilini karanlık olaylara fon yapmaktan çekinmeyen seri katil hikâyeleri bile radarımıza girebilir. Önemli olan Çelebi’nin metindeki varlığını çok boyutlu olarak hissedebilmemiz.

Bu öykülerde tür olarak da özel bir şartımız yok. Fantazi, korku, bilimkurgu, gerilim, polisiye, tuhaf kurgu… Evliya Çelebi’nin parçası olabileceği bir macera olması bizim için yeterli.

Öykü Gönderim Koşulları, her zaman olduğu gibi yine göz atmanız gereken önemli sayfalarımızdan.

Evliya Çelebi Özel Sayısı” için öykülerinizi 13 Eylül 2023 tarihine dek oykuseckisi@gmail.com adresinden bizlere ulaştırabilirsiniz.

Seyahatnâme’nin kayıp sayfalarında buluşmak üzere!