Öykü

Gölgesiz Kız Çocukları Diyarı

Her kız çocuğu “prenses” olmak için gelmez dünyaya. Bazıları gladyatör olacaktır büyüyünce. “Gölgesiz Kız Çocukları Diyarı”nın bir neferi. Bunu onlar seçmemiştir elbette. Zorunlu bir yönelimle bunun için eğitilmişlerdir. Onlar, gölgesiz insanların büyüttüğü zincirlerinden kendilerine kanat yapan korkusuz kız çocuklarıdır.

Sevginin bin bir türlü hâli vardır deyip de sevgisizliğe mahkum edilmişlerdir. Hiç bitmek bilmeyen savaşların içinde yaşarlar. Benliklerinin karanlıklarında çırpınarak mücadele verirler. Orada hiç almadıkları kadar yara alırlar. Boyundan büyük savaşların kahramanları olurlar da bir kendilerine yenilirler. Kanaya kanaya, kopa kopa, yeşermeye, filizlenmeye çalışırlar.

En çok koruma iç güdüleri gelişmiştir. Dünyayı kendilerine karşı korurlar aynı öğretile geldiği gibi. Surları, kaleleri , topları, tüfekleri vardır dünyayla aralarında. Kimseyi yanlarına bir burun boyu yaklaştırmazlar. Yüksek omuzlarının ardından soğuk bakışlar atarlar etrafa. Çünkü korumaları lazımdır kendilerini sevginin her türlüsünden , çünkü sevgi can yakar, kanatırdı dört bir yanlarını, çünkü böyle öğretilmişti. Özgürlüktü bu onlar için. Kimse tarafından sevilmemeyi göze alabilmekti özgürlük. İşte bu yüzden ilelebet sürecek bir yalnızlığa sahiptirler. Gölgesini bile esirgeyenlerin elinde büyümenin lanetidir bu.

Eğlencesine izlenen, nasıl hayatta kalacaklarına dair fikirler üretilen, yaşasın mı ölsün mü diye oy verilen, izleyenlerin kanını donduran gösterinin bir parçasıdır onlar. Kolezyumda rakiplerini beklerler , birini devirince diğerini ta ki devirecek başka biri kalmayana dek.

Zırhlarla kaplı kalplerinde taşıdıkları son bir umutları vardır hep . O umuda tutunurlar. Her şey bittiğinde yeşerecek olan o son umut. Dokundukları tüm hayatları güzelleştirecek, kök salacak…

Ve bilemeyiz, kimin mücadelesinin kimlerin hayatlarını güzelleştireceğini.

Onlar tüm kız çocuklarına bir lütuftur; kızlarının saçlarını ören, geceleri kızlarına ballı süt içiren, hata yaptıklarında bile kollarındaki şefkatle kızlarını eğiten babaları yetiştirenlerdir.

Öne Çıkan Yorumlar

  1. Kısa ve hoştu. Emeğinize sağlık. Şu hoşuma giden cümleyi de buraya bırakıyorum.

    Ve bilemeyiz, kimin mücadelesinin kimlerin hayatlarını güzelleştireceğini.

Söyleyeceklerin mi var? Kayıp Rıhtım Forum'da yorum yap.

Yorum Yapanlar

Avatar for OykuSeckisi Avatar for acimatriyarka