Öykü

A-sa

Çizim: Gizem Akmugan
Çizim: Gizem Akmugan

“Merhaba!. Beni hepiniz tanıyorsunuzdur tanımayanlar için kendimi takdim edeyim. Ben, size herzaman alışılmışın dışında ürünler sunmayı hedeflemiş, “moda teknoloji” kavramını yaratmış ve ona yön vermiş, yıllardır cebinizde taşıdığınız elektronik arkadaşlarınızı yaratmış olan şirketin kurucusuyum. Her sene gelenekselleşen ve artık festival tadını almış olan yeni ürün tanıtımımız için karşınızdayım.

Evet millet! Bende en az sizin kadar heyecanlıyım. Çünkü bu sefer ki gerçekten çok farklı! Mobil haberleşme cihazının formu hiç bukadar değişmemişti! Ve sıkı durun! Bu cihaz, 10 yıl süren bir element arayışının sonucu olarak hayat buldu! Sizi daha fazla heyecanlandırmak istemiyorum karşınızda Kristal Tek’in son ürünü! A-SA!”

Sunucu ortadaki platformun üstündeki bezi çekti. Aynı anda arkadaki dev ekranda cihazın şekli belirdi. Bir asanın uç kısmını fazlasıyla andıran, yumuşak hatlara sahip ortasında kırmızı parlak bir top olan oldukça dijital görünüşlü bir cihazdı bu. Sahnenin önünde, ayakta bekleyen yüzlerce insan resmen büyülenmişti. Gerçekten de bir telefondan çok uzaktı bu yeni ürün. Üzerinde herhangi bir ekran yoktu. Sadece kırmızı, canlı bir ışığa sahip, cam bir top vardı ortasında. Ekran orası olmalıydı. Küre şeklinde bir ekran. Ne kadar büyüleyici! Şaşırma nidaları dev bir çığlığa dönüştü, herkes onun neler yapabileceğini görmek istiyordu. Sahnedeki, saçları yer yer beyazlamış parlak takım elbiseli adam gülümseyerek elini “sessizlik” şeklinde kaldırdı. Salona bir sessizlik hakim oldu. Adam devam etti;

“Her zaman olduğu gibi ilk lokmayı ben alacağım! Hepinizin kafasında sorular olduğunu biliyorum. Bu ne işe yarar? Ekran nerede? Ortasındaki ışıkta nedir? İzin verin size göstereyim. Ortasındaki ışık bizim yıllar süren laboratuar araştırmalarımız sonucu ürettiğimiz bir bileşiktir. A-sa’yı ilk satın aldığınızda ışık kırmızıdır. Bu boş olduğu anlamına gelir. Onu neylemi dolduracaksınız? Kendinizle! İlk işlem sizi tanıyana kadar avuç içinizi küreye temas ettirmektir. İşte görüyormusunuz rengi değişiyor benimle bütünleşiyor bakın yeşil oldu!”

Salonda dev bir çığlık daha koptu adam devam etti,

“Şuan asa beni tanıyor. Artık isteklerimi, düşüncelerimle ona gönderebilirim. Mesela şuan salonda olan eşimi arayayım!”

Adam hiçbirşey yapmadı sadece bir saniyelik sessizlik oldu ve dev hoparlörlerden numara çevirme sesleri geldi. İnsanlar birkez daha şok oldu bu cihaz düşünce gücüyle çalışıyordu! Ne kadar mükemmel! İşte aranan değişiklik buydu. Tuşlara basmak, ekrana dokunmak bitmişti artık sıradaki hamle buydu!

Adam, alkışların arasında konuşmasına devam etti. “Onunla birini arayabilir, internete girebilir, film izleyebilir, müzik dinleyebilir ve eski akıllı telefonlarımızda yapabileceğiniz herşeyi yapabilirsiniz. Bunları arkadaşınızla mı yapmak istiyorsunuz, bırakın küreye oda dokunsun! Küreye kaç kişi dokunursa aktiviteleride okadar kişi paylaşır!”

Salonda özellikle gençler bu habere çok sevinmişti. Alkış sesleri arasında, adam herkesi selamlıyor, rengi devamlı değişen a-sa’yı havaya kaldırıyordu.

Ürün tahmin edildiği üzere tüm dünyada patladı. Çıktığı gün elektronik marketlerde izdiham yaşandı. Binlerce insan, hayli yüksek fiyatına rağmen a-sa sahibi oldu.

İş çıkışı, ilk işi a-sa satın almak olan adam eve girdi. Karısı, ondan önce almıştı ve bütün gün yeni oyuncağıyla kocasına nispet yapmıştı. Adam, cihazın kutusunu hızlı bir şekilde açtı. İçinden çıkardığı a-sa’nın küresi canlı bir kırmızıyla parlamaya başladı. Adam, biraz hayranlıkla baktıktan sonra avucunu küreye değdirdi ve asanın rengi mavileşmeye başladı. Zihninde beliren ekranda, önce “Kristal Tek” yazısı çıktı. Sonra ardından “A-SA” yazdı. Oldukça basit ve kullanışlı görünen bir kullanıcı ekranı geldi. Adam a-sanın orjinal arayüzünün tadını çıkarmaya başladı. Birden ekran simsiyah oldu. Adam ne olduğunu anlayamadı. Tekrar siyah ekranda kristal tek yazısı belirdi. Ekran gidip gelmeye başladı ve birden ekranda bir görüntü belirdi. Karısı, başka bir adamla öpüşüyordu. Adam şok olmuştu. Bu gerçek miydi? Yoksa kötü bir şaka mıydı? A-sa’yı elinden fırlattı. Olduğu yere oturdu. Sarsılmıştı. “Eğer bu şakaysa sonuçları hiç iyi olmayacak” dedi. Yerden a-sa’yı tekrar aldı bu sefer karısı aynı adamla yatakta sevişiyordu. Adam cihazı tüm gücüyle duvara fırlattı. Cihazda çizik bile yoktu. O sırada eve girdi. Birkaç saat sonra karısı eve girdi. Adam, koltukta sinirli bir şekilde oturuyordu. Bir eli cebindeydi. Kadına baktı. Kadın adamın sinirli olduğunu farketti;

-Noldu?

-Sen neredeydin?

-İşteydim tatlım.

-İşyerini aradım erken çıkmışsın.

-Ha şey… Arkadaşlarla biraz vitrinlere baktık.

-Hangi arkadaşlarla?

-Tuğçe vardı işte.

-Tuğçe’yide aradım onunlada değilmişsin.

– Hayatım ben.. şey..

Adam ayağı fırladı. Kadının parmağını alıp küreye bastırdı ikiside aynı görüntüleri izlediler. Kadın şok olmuştu.

– Böyle birşey nasıl olur!

– Bilmem, onu sana sormak lazım nasıl olur?

– Hayatım açıklayabilirm sakin ol lütfen.

– Sakin mi olayım? Neyi açıklayacaksın? Beni nasıl aldattığını mı?

– HAYATIM NE YAPIYORSUN KOY O SİLAHI YERİNE YALVARIRIM YAPMA!

– ……

Kristal Tek.’in ceo’sunun odasına asistanı koşarak girdi. Ceo ellerini yüzüne kapatmış oturuyordu. Asistan;

– Efendim! Onlarca cinayet, intihar, yaralama haberleri var. Hepsinin yeni ürünümüz kaynaklı olduğu söyleniyor.

– Biliyorum bütün kanallarda biz varız. Deneylerde böyle bir şeyle karşılaşmış mıydık?

– Hayır efendim.

– Nasıl olur… Böyle birşey nasıl olur?

– Efendim, yeni keşfettiğimiz element KT1, küreler arasında bir bağlantı kuruyor ve bilinçaltında kullanıcının saklı kalmasını istediği şeyleri paylaşıyor. Şuan herkes birbirlerinin kirli sırlarını öğreniyor! Herkes birbiri hakkındaki planlarını ve düşüncelerini öğreniyor! Birşeyler yapmalıyız efendim!

– Artık hiçbirşey yapamayız… A-sa sayesinde dünya’ya büyük bir zarar verdik. Onları tekrar toplamamız yıllarımızı alır. Tarih bu olayı asla unutmayacak… Asla.

O sırada odanın kapısı açıldı içeri 4 tane üniformalı adam girdi. Başlarında ki ceo’ya yöneldi;

“Bizimle gelmeniz gerekiyor.”


Yazar Koçu: Tuğba Bindal

Bir Yorum Yap

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.Yıldızlı olan alanların doldurulması zorunludur. *