Önsöz

Sayı #64: “Asansör Öyküleri”

Çizim: Burcu Durukan
Çizim: Burcu Durukan

Merhaba,

Küçük ve sarsıntılı bir asansörle altmış dördüncü kata çıkıyoruz. Yolumuz uzun ve asansörün herhangi bir kapısı yok. Katlar değiştikçe içeride nelerin döndüğünü görebiliyoruz. Çoğu görmek istemeyeceğimiz türden şeyler. Ya da mantıklı yanınız size böyle söylüyor. Ama aslında görmek istiyorsunuz.

Doğru olanı yapıyorsunuz. Burnunuza rıhtımın buruk ve serin kokuları çalınıyor. Bir katta korsanların küçük bir kızı timsahlara attığını görüyorsunuz, orası bir göl değil mi? Başka bir katta kulelerin birbirleriyle fısıltılarını duyuyorsunuz. Cadıların kahkası ilkbaharın neşesine karışıyor. Noel Baba intihar ederken yüzünüze demirden bir yumruk yiyorsunuz. Başınızın üstünde maça kızları dönüyor. Bir lamba cini sizi düşlerinizden uyandırıp size eski bir tren bileti veriyor. Biletin üstünde kardan adamın biri mezarlığı terk ediyor. Sonraki katta uçan halılardan birisi neredeyse asansörün içine dalacak gibi oluyor, arkasından bir kovboyun mermileri halının püsküllerini yalıyor. Kaptan Buzdağı’nı görüyorsunuz, bir madenden çıkıyor. Asasına dayanıp kurum kusuyor.

Asansör altmış dördüncü kata geldiğinde aniden duruyor. Burada sizi neyin beklediğini bilmiyorsunuz. Yine de iniyorsunuz.

Öyküler var:

İnecek Var! adlı öyküsü ile Alper Kaya

Ev adlı öyküsü ile Rumeysa Eylül Yurtseven

Dost adlı öyküsü ile Hacı İmrağ

Kural adlı öyküsü ile Hilal Onay

Yukarıya adlı öyküsü ile Okan Akıncı

Karton Asansörümle Yıldızlarımı Kurtarmak adlı öyküsü ile Özlem Culu

Kabin adlı öyküsü ile Sefa Tursun

Kayın Ağacı ve İki Yoldaş adlı öyküsü ile Suat Vural

Asansör adlı öyküsü ile Yurdagül Şahin

Bu sayımızın görseli, seçkimizde öyküleri bulunan bir arkadaşımızdan, Burcu Durukan’dan geldi. Kendisine teşekkür ediyoruz.

Gelecek ayın teması: Jüpiter’i satan Asimov’un hatrına “SATILIK GEZEGEN”. Öykülerinizi oykuseckisi@gmail.com mail adresine gönderebilirsiniz.

Asansör yükselmeye devam edecek, daha önümüzde yüzlerce kat var.

Sevgiler,
Onur “DarLy OpuS” Selamet

Bir Yorum Yap

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.Yıldızlı olan alanların doldurulması zorunludur. *