Önsöz

1. Yıl Özel Seçkisi

birinciyil-top

Nihayet, nihayet nihayet… Binlerce kez nihayet…! Sonunda, aslında normal zamanlar için başlarda yayınlamamız gereken seçkiyi çook uzun bir süre sonra beğeninize sunuyoruz.

Evet geciktik, bugün yarın derken sorular, şikayetler ve eleştiriler geldi. Fakat emin olun, ağustos ayında yayınlanacak yeni seçkiye kadar sizleri kurgudan maceraya, maceradan sonsuzluğa ulaştıracak öyküler ile karşınızdayız.

Peki neden mi?

Çünkü Aylık Öykü Seçkisi’nin birinci yılı dolayısıyla fantastik kurgunun ülkemizde önde gelen isimleri sizler için yazdı!

Peki kimler var bu seçkide? Seçkinin bu ayki özelliğini sağlayacak neler var? Neler yok ki..?

Yazarından çevirmenine, editöründen  eleştirmenine kadar tanıdık isimler ve türümüzün ülkemizde var olduğunu kanıtlayan o önemli şahsiyetler ‘Aylık Öykü Seçkisi’ için bir araya geldi! Her biri, birbirinden değerli tam 16 yazarımız öyküleri ile birinci yılımıza mutluluk ve sevinç kaynağı oldular. Ayrıca öyküleri okuduktan sonra bu dediklerimizden çok ama çok daha fazlası olduğunu, o eşsiz kurguların içerisinde kaybolurken daha iyi anlayacaksınız…

Sözü fazla uzatmaya gerek yok, yok da… bu kadar önemli kişiyi bir arada bulmuşken konuşmamak gerçekten çok zor. Şimdi nelerden bahsetsek sizlere? Şüpheci duygulardan mı bahsetsek yoksa ozanların şarkısından mı? Muhteşem çevirilerden mi dem vursak yoksa FRP’deki olağanüstü durumlarından mı..? Tanrılara kafa tutanından mı, klonlardan mı yoksa tekinsiz vak’alar hafiyesinden mi?

Kırkı çıkmamış kelimelerin gizeminden mi? Kitapların o kendine has kokusundan mı? Kayıp kütüphanelerden mi yoksa fitne fesat korkunç yazıtlardan mı? Bilimin kurguya doyduğu andan mı? Bir cigara yakıp derin nefes çekeninden mi? Boşlukta asılı kalan kelimelerin gizeminden mi? Gökteki cehennem dağının ateşinden mi yahut öcülerin trajikomik hallerinden mi?

Dediğimiz gibi, söyleyecek çok söz var. Lakin sizleri daha fazla bekletmeyelim ve sizi o eşsiz kurgular ile baş başa bırakalım. Şimdi hep beraber ‘Aylık Öykü Seçkisi’nin birinci yılında kimler hangi öyküleriyle katılmış, göz atalım:

Eve Veda adlı öyküsü ile Ali Aksöz

Olasılık Mezarlığı adlı öyküsü ile Aşkın Güngör

Türkuaz adlı öyküsü ile Ayfer Kafkas

Aset adlı öyküsü ile Ayşegül Nergis

Tanrıça’nın Yeni Yaratığı adlı öyküsü ile Erbuğ Kaya

MacGuffin Diye Bir Şey Yoktur adlı öyküsü ile Emirhan Aydın

Mükafat Avcısı adlı öyküsü ile Ferhan Ertürk

M.A.L. adlı öyküsü ile Funda Özlem Şeran

Sandalın İçinde Bir Yerlerde adlı öyküsü ile Göktuğ Canbaba

Sürgün adlı öyküsü ile Işın Beril Tetik

Ölü Toprağı adlı öyküsü ile Mustafa Samsunlu

Yaban ile Yabancı adlı öyküsü ile Niran Elçi

Nas Oteli adlı öyküsü ile Sadık Yemni

Kadınsı Şüpheler adlı öyküsü ile Sibel Atasoy

Peri adlı öyküsü ile Şebnem Pişkin

Mesai Sabahı adlı öyküsü ile Ümit Kireççi

Burada bizimle hayallerimize ortak olanlarla birlikte; yazmayı isteyip de vakit bulamayan yazar dostlarımız da vardı. Başta Giovanni Scognamillo, Barış Müstecaplıoğlu ve Yiğit Değer Bengi olmak üzere, Dost Körpe, Aslı Tohumcu, Galip Dursun ve Koray Günyaşar‘a da destekleri için teşekkürü borç biliyoruz.

Bir sonraki seçkimizin ağustos ayında yayınlanacağını, temanın serbest olduğunu ve öykülerinizi kayiprihtim@gmail.com adresine yollayacağınızı bir kez daha dile getirelim. Şimdilik sizleri eşsiz kurgular ile nefis bir ziyafet çekmeniz için bu birbirinden mükemmel öyküler ile baş başa bırakalım.

Öykü seçkisinde, bir yıldır bizimle birlikte bu düş pastasına dilimler ekleyen ve bizi yalnız bırakmayan herkese sonsuz sevgiler,

Hakan “magicalbronze” Tunç
Onur “DarLy OpuS” Selamet

1. Yıl Özel Seçkisi” için 1 Yorum Var

  1. Muhteşem olmuş! Hangisini okuyacağımı şaşırmış durumdayım. Şekerci dükkanındaki çocuk gibi hissediyorum kendimi 😀 Emeği geçen tüm yazarlara ve kayıp rıhtım ekibine sonsuz teşekkürler…

Bir Yorum Yap

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.Yıldızlı olan alanların doldurulması zorunludur. *