Önsöz

Sayı #95: “Hıdırellez Öyküleri”

Çizim: Fatih Reis

Hızır ile İlyas. Ölümsüzlüğün bahşedildiği tek insanlar olduğuna inanılan, bütün dinlerde önemli kabul edilen iki insan. Hızır karada, İlyas da denizlerde başı sıkışanlara, dara düşenlere yardım elini uzatan iki peygamber. Geniş bir coğrafyada o kadar değer görüyorlar ki, buluştukları gün olan Hıdırellez, baharın gelişi olarak kutlanıyor. O gün tutulan dileklerin ve edilen duaların kabul olacağına inanılıyor. Aslen Orta Asya’dan esintiler taşıyan bu gelenek, kültürün değişerek de olsa bin yıllara meydan okuyan akışını göstermesi açısından da değerli.

Anlatı geleneğiyle günümüze kadar ulaşan Hıdırellez’in, anlatının bizi ilgilendiren kısmına, yani öykülere tema olmasını istedik bu ay. İsterseniz bu ayın birbirinden güzel öykülerine hep birlikte göz atalım:

Alacalı Ağaç adlı öyküsüyle Sefa Tursun

Aliş adlı öyküsüyle Hakan Kilyusufoğlu

Altın Çağ adlı öyküsüyle Fatih Kaçar

Arzu adlı öyküsüyle Engin Yıldırım

Aura adlı öyküsüyle Kenan Demir

Ayin adlı öyküsüyle H. Ali Aygün

Balkanski Grob adlı öyküsüyle Mehmet Berk Yaltırık

Bedel adlı öyküsüyle Umut Külen

Çöl adlı öyküsüyle Türker Beşe

– Dünyayı Yakıp Üstünden Atla adlı öyküsüyle Elif Şeyda Doğan

Hıdırellez Ateşini Üfleyerek Söndürmek adlı öyküsüyle Onur Uzer

Hızır İlyas adlı öyküsüyle Bahadır Satır

İrfan Ağabey adlı öyküsüyle Ufuk Yasin Yurtbil

İtaat adlı öyküsüyle Osman Eliuz

Kızıl Gezegen adlı öyküsüyle İlhami Can Parlakdemir

Kök Sarımsağı ve Mezarlık Mantarı adlı öyküsüyle Deniz Eksilen

Mayısta Gel Demiştin adlı öyküsüyle Özer Özgün

Pervane adlı öyküsüyle Berat Akgül

Savaş adlı öyküsüyle Atakan Güngör

Öykü Seçkisi’nin doksan beşinci ayının illüstrasyonu Fatih Reis‘e ait. Hıdırellez ruhunu yansıtan güzel çizimi için kendisine çok teşekkür ediyoruz.

Önümüzdeki haziran ayı, Kayıp Rıhtım Aylık Öykü Seçkisi‘nin 8. yılını kutlayacağız. Bu sebeple, her sene olduğu gibi, sizlere özel bir seçki sunma gayreti içerisindeyiz. 8. yaşımızı kutlamak için içimize çok sinen ve bizi çok heyecanlandıran bir tema seçtik. Bu temayla ilgili olarak da hem Seçki’den hem de edebiyat camiasından değerli isimlerden öykülerle karşınızda olacağız.

Temmuz ayının temasını ise “YARASA” olarak belirledik.  Öykülerinizi 15 Temmuz’a kadar oykuseckisi@gmail.com adresine gönderebilirsiniz. Ayrıca, sizlerden gelen yorumları da dikkate alarak, Öykü Gönderim Koşulları‘mızı tekrar gözden geçirdik. Geçen ay eklediğimiz “temanın öykünün içinde kelime olarak geçmesi” maddesini kaldırdık, buna yönelik olarak bu ayki seçkide de bu tarz öykülere yer verdik. Ancak öykülerdeki kelime alt ve üst sınırları yerli yerinde duruyor.

Seçki‘nin 8. yıl özel sayısı için çok heyecanlıyız, umuyoruz ki siz de özel sayımızı en az bizim kadar beğenirsiniz.

Günlerin tatlı bahar meltemleriyle serinlemesi dileğiyle,

Türker Beşe

Sayı #95: “Hıdırellez Öyküleri”” için 7 Yorum Var

  1. Selam, yine güzel bir öykü şöleni var karşımızda, yazan herkesin eline sağlık.

    Bir iki düşüncem var paylaşmak istediğim; öykülerin teslim tarihleri belli ancak yayınlanma tarihi her zaman aynı olmuyor. Bir E posta listesi olsa ve isteyen kişiler buraya kaydolarak sıradaki ayın teması ve seçki yayınlandığında da mail alsalar güzel olurdu diye düşünüyorum. Birde yazılan yorumlarla ilgilide bir bildirim sistemi olmalı sanırıö, bazen yorumlar gözümüzden kaçıyor bildirim olmadığı için. Sonraki seçkide görüşmek üzere 😉

  2. Merhaba
    Öyküler kategorik olarak listelenirse ilgi alanına göre okumak isteyenler için güzel bir hizmet olur.

Bir Yorum Yap

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.Yıldızlı olan alanların doldurulması zorunludur. *