Önsöz

Sayı #58: “Siberpunk Öyküleri”

Çizim: Erdal Gencer
Çizim: Erdal Gencer

Ya ikinci dünya savaşı hiç bitmeseydi? Petrol olmasaydı ve balinalar, yakıt üretmek için yapay tanklarda çoğaltılsaydı? Su buharı dünyaya egemen olmaya devam etseydi? İnsanlar yüzyıllar boyunca yaşamanın yolunu bulsalardı? Bizler sonuçlarını düşünmesek de punk akımlarının temellerini atan Alfred Bester, Jules Verne ve William Gibson gibi birçok yazar uzun yıllar boyunca bu soruların dünyaya nasıl şekil vereceğini düşündü. Böylece Cyberpunk, Steampunk ve Biopunk akımları hatırı sayılır bir kitle oluşturmayı başardılar. Özgürlük ve ahlakı hedefleyen ancak bunların sonuçlarını da gayet iyi yansıtan Punk akımı, METUCON işbirliği ile bu ayki seçkinin de teması oldu.

Seçkimiz, görseli hazırlayan Erdal Gencer’in çizimi ve toplamda 13 yazarın öyküleriyle hayat buluyor. Erdal Gencer’e anlamlı ve güzel çizimi için teşekkür ediyoruz.

İşte bu ayki “Punk” ve “Siber” temalı öykülerimiz:

Geçit adlı öyküsü ile Ahmet A. Sabancı

Telesuikast adlı öyküsü ile Alper Kaya

Robotizm Düşü adlı öyküsü ile Bahri Doğukan Şahin

Kuyu adlı öyküsü ile Cevdet Denizaltı

Aziz Geleceğin Öyküsü adlı öyküsü ile Erdal Gencer

Ölümsüzlük Projesi adlı öyküsü ile Hacı İmrağ

Çelikkale adlı öyküsü ile Mehmet Kardaş

Yaşam Projesi adlı öyküsü ile Mehmet Kayhan

Toprağın Çocukları adlı öyküsü ile Mümin Can

Virüs adlı öyküsü ile Nursena Ataseven

İstim Üstü adlı öyküsü ile Sefa Tursun

Evren Ağı adlı öyküsü ile Suat Vural

Yapaydünya Federasyonu – Yaltakçılar Konseyi adlı öyküsü ile Ufuk Ali Kaftanlı

Seçkiye öykü gönderen tüm yazarlarımız METUCON’un düzenlediği kostümlü partiye ücretsiz katılma şansına erişebilecek ve yine yayımlanan öykülerden kura ile seçilecek iki tanesi fanzin olarak etkinlikteki yerini alacak.

Gelecek ayın teması “ASA” olarak belirlendi. Mayıs ayının ikinci haftasına kadar öykülerinizi oykuseckisi@gmail.com adresine yollayabilirsiniz. Bolca teknoloji tüketeceğimiz bu ayın ardından, büyücülerin, druidlerin, dövüşçülerin, hatta belki de ASA adındaki teknolojik aletlerin geçtiği bir seçki okumak dileğiyle.

Herkese keyifli okumalar,
Mehmet “M.K.Immortal” Kayhan

Bir Yorum Yap

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.Yıldızlı olan alanların doldurulması zorunludur. *