Öykü

Kör ve Sağır

Karanlığa iyice sinmişti çocuk, cılız bedenini dizlerine yaslamış, içine girdiği oyuğun her santimini kaplamıştı. Küçük bedeninin içini doldurabildiği yegane şey bu oyuktu sanki dünyada, bundan dolayı kendini böylesine güvende hissediyor olmalıydı. Yoksa şehrin kendi gibi tekinsiz sokaklarını bile hırpalayan bu yağmurun tesiri altında kim kendini güvende hissedebilirdi ki.

Her zamanki gibi sokağın iki ucunda belirdi kör ve sağır. Çocuk oturduğu yerde soluğunu tuttu. Aydınlık caddelerin loş sokağa düşürdüğü silüetler değildi onu korkutan, karanlığın ardına saklanan dördüncüydü.

Körle sağır, ağır adımlarla yaklaştı birbirine
Tabi ki her ikisi de perişan bir halde.
Tüm gün dilenmişlerdi yine şehrin göbeğinde
Her iksi de yemişti biraz azar, biraz dayak
Kendi köşelerine çekildiler burunlarından soluyarak.

Çocuk bir yandan ikiliyi izliyor
öteki yandan
Dördüncüyü bulmak için karanlığı gözlüyordu.

Oturdu körle sağır kendi köşelerine
Sonra da döktüler ganimetlerini saymak için yere.
İşte dördüncü şahıs tam o anda göründü
Attığı bir tokatla körün nevrini döndürdü.

Kör fırladı ayağa ani bir hışım ile
Atladı sağırın üstüne ağzında küfür ile.
Pek ala sağır da şaşkın “aeoaee!” dedi.
Kendi yumruğunu körün, suratından esirgemedi.

İkili tutuşurken kavgaya, dördüncü şahıs görüldü
Korkudan genç çocuğun kalbi yerinden söküldü.
Dördüncü göz dikmişti, körle sağırın parasına
Hep fitne sokuyordu, bu iki ahmağın arasına.
İkili bihaber bundan, suçu birbirine atıyor
Her gece kavga edip sonra yarı aç yatıyor.

Çocuk görüp duyuyor tüm bu olanları,
Biliyor karanlığın ardında saklı olanları.
Dili yok mu yoksa, korkak mıdır bilinmez,
Cılız çocuğun sesi, hiç bir zaman duyulmaz.
Ah çocuk, garib çocuk keşke bir büyüsen,
Dördüncü dediğin şu kabadayıyı alt etsen.
Fukaralar vuruşuyor ne olduğunu bilmeden,
Ah çocuk konuş çocuk biri diğerini öldürmeden.

Kör ve Sağır” için 8 Yorum Var

 1. Merhaba, kısa bir kesit öyküsü yazmışsınız. Seçtiğiniz konu, anlatımınız gayet iyi ama biçimsel bir eksiklik var gibi. Düz yazıyla başlayıp şiirle devam eden ve biten bir öykü. Şiir kısmı çok hoş ama finali de başladığınız gibi yapsaydınız “düz yazı+şiir+düz yazı” şeklinde daha hoş olurdu sanki. Bu şekliyle bitmemiş izlenimi uyandırıyor fikrimce. Kör ve Sağır karakterleri belki sıklıkla karşılaştığımız iki dilenci ama gayet orijinal bir buluşla öykü kahramanı yapmışsınız onları. Öykünün özellikle şiir kısmını sevdim; sadece şiir formunda da yazılabilirmiş aslında.
  Kör ile Sağır’ın kavgası da güzeldi 🙂
  Kaleminize kuvvet.

  1. Selamlar, zaman ayırıp, okuyup değerlendirmede bulunduğunuz için teşekkür ederim. Öyküyü yazarken, aslına bakarsanız, oldukça kararsızdım. Öykü; şiirsel mi olmalıydı yoksa bir düz yazı mı… ve bu kararsızlık öyküye de yansıdı ne yazık ki 🙂 Önerdiğiniz gibi düz yazı+şiir+düz yazı daha güzel olurdu. Ve evet, Kör ve Sağır’la sıklıkla karşılaşıyoruz gündelik hayatımızda; gören gözlerimiz Dördüncü’nün siluetine, duyan kulaklarımız ise onun sessiz adımlarına karşı uyarsın bizi. Esen kalın 🙂

 2. Kısa ve anlamlı bir öyküydü. Anlatılmak istenenin başarılı bir şekilde okuyucuya ulaştığını düşünüyorum. Noktalama işaretlerine daha özen gösterilebilirdi. Özbabur’a katılıyorum, biçim olarak biraz dağınık göründü bana. Ellerinize sağlık.

  1. Selam, öyküyü okuyup yorumladığınız için teşekkür ederim. Öykünün okuyucuya ulaştığını düşünmeniz beni sevindirdi. Başka seçkilerde buluşmak üzere.

 3. Merhaba; kısa ve etkili bir öykü/şiir yazmışsınız. Kör sağır ve sessiz çocuk kadar karanlıktaki dördüncü de etkileyiciydi. Belki bu konu üzerinden değişik denemeler yapabilirsiniz çünkü güzel bir dörtlü oluşturmuşsunuz. Ellerinize, yüreğinize sağlık.

  1. Merhabalar, dörtlüyü beğenmeniz beni oldukça mutlu etti. Farklı denemeler hakkındaki önerinizi aklımın bir köşesine yazdım; var olun. Esen kalın.

 4. Serbest stilde ilerlemenizi takdir ediyorum. Sadece içerik değil, ayrıca teknik olarak bu yöndeki gayretiniz bana da güç veriyor. Öykü ise harika olmuş. Sade, etkili, anlamlı. Kaleminize sağlık.

  1. Selamlar, sizin gibi bir kalemden böylesi yapıcı cümleler okumak beni de güçlendiriyor, beğenmenize sevindim. Başka seçkilerde görüşmek dileğiyle, esen kalın.

Bir Yorum Yap

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.Yıldızlı olan alanların doldurulması zorunludur. *