Önsöz

8. Yıl Özel: Ubor Metenga Öyküleri

Çizim: Halil Ural

Kayıp Rıhtım’ın en güzel yanı, asla bitmeyecekmiş hissi vermesi. Yıllar geçiyor, rıhtımın bazı kaynakları yosun tutuyor bazı köşeleri yeni baştan yeşeriyor ve çağ bir şekilde parmaklarımızın ucunda şekilleniyor. Kayıp Rıhtım Aylık Öykü Seçkisi de rıhtımın daima yeşeren köşelerinden. Her zaman orada. Haziran 2017 ile sekizinci yaşına basan bir canavar. Yürümeyi öğreneli çok oluyor. Artık koşuyor.

Sekiz yaş Oğuz Atay’la tanışmak için biraz erken sayılsa da… Çağımızın çocuklarının erken olgunlaştığını kim inkâr edebilir ki?

Seçkinin yeni yılında, her zamanki gibi yine özel bir dosya hazırlamak istedik. 15 yazarla, Oğuz Atay’ın “Korkuyu Beklerken” öyküsünde geçen Ubor Metenga adlı feci bilinmezliklerle sarılı örgütün perde arkasına sızmaya karar verdik.

Ubor Metenga teması her yanıyla Öykü Seçkisi için yaratılmıştı. Oğuz Atay, “Korkuyu Beklerken” boyunca karakteriyle birlikte sayısız paranoyanın içinde örgütün gizemini çözmeye çalışırken bizlere harika zenginlikte bir malzeme veriyordu: Bilinmezliğin büyüsünü.

15 yazar, işte bu bilinmezlikle dolu örgütü en baştan yorumladı. Kısaca, herkes kendi Ubor Metenga macerasını anlattı, diyebiliriz. Bu maceralar sırasında Metenga şekilden şekle girdi, fantazyanın bütün imkânları Öykü Seçkisi için harman edildi.

Ve ortaya onlar çıktı:

Aynen Aynen Operasyonu adlı öyküsü ile Ruhşen Doğan Nar

Bekçi Aranıyor adlı öyküsü ile Beyza Taşdelen

Bir Diğeri… adlı öyküsü ile Murat S. Dural

Deliliğe Övgü adlı öyküsü ile Öznur Babur

Doğru Zamanın Cesetleri adlı öyküsü ile Mümin Can

Dünden Razı adlı öyküsü ile Türker Beşe

Honor Heshima adlı öyküsü ile Adil Öztürk

İçeride Kalmak adlı öyküsü ile Hasan Cüneyt Bozkurt

Kanguru Zamanıyla Bir ya da İki Zıp adlı öyküsüyle Onur Selamet

Kara Kuvvetleri Morphalara Karşı adlı öyküsüyle Elif Şeyda Doğan

Kapan adlı öyküsü ile S. İpek Ortaer Montanari

Öleyazarlar adlı öyküsü ile Seran Demiral

Şalgamika Nasıl Dağıldı? adlı öyküsü ile Mehmet Berk Yaltırık

Sürahilerde adlı öyküsü ile Özgürcan Uzunyaşa

Yaşamayı Beklerken adlı öyküsü ile Gökcan Şahin

Bütün bu öykülerle hem Oğuz Atay’ı bir kez daha anmak istedik hem de Ubor Metenga bilmecesine kendimizce bir açıklama getirmeye çalıştık. Ne kadar başardık, bilinmez. Ama edebiyatımızın zengin kaynaklarını herkese göstermekten aşırı derecede keyif aldığımız bir gerçek.

Kayıp Rıhtım Aylık Öykü Seçkisi bunun için var. Unutulan canavarlar, hatırlanması gereken destanlar, kendi süper kahramanlarımız için.

Kendi yağımızda kavrulmayı seviyoruz.

8. Yıl Özel Sayımızın çizimi Halil Ural‘dan geldi. Kendisine bu güzel çalışması için tekrar teşekkür ediyoruz!

Temmuz ayının teması daha önce de belirttiğimiz gibi “YARASA”. Öykülerinizi oykuseckisi@gmail.com adresine gönderebilirsiniz.

Ayrıca Seçki‘nin e-posta listesine abone olarak yeni sayılardan ilk siz haberdar olabilirsiniz.

Mektup kutunuzu kontrol etmeyi unutmayın.
Norgunk!
Hakan Tunç & Onur Selamet & Türker Beşe

8. Yıl Özel: Ubor Metenga Öyküleri” için 3 Yorum Var

  1. Tema görseli ürkütücü ve farklı olmuş; yani güzel 🙂 Çizerin kalemine sağlık.
    Editöre şöyle bir tavsiyede/öneride bulunmak isterim. Tema konumuz “Ubor Metenga”nın geçtiği Oğuz Atay öyküsü hakkında tanıtım metninde gönderdiğiniz yazıyı biraz kırparak bu gönderi altına yapıştırabilirseniz okurlar konuya daha fazla hakim olabilirler. Zira farklı bir konu.

  2. Sağlam bir ekip, güzel bir konu ve okunulası bir dolu öykü. Emeği geçen herkese teşekkürler. Yalnız, öykü seçkisine henüz birkaç kez öykü göndermiş amatör bir yazar olarak özel sayıya sadece seçilmiş yazarların değil, herkesin öykü göndermesinin daha hoş olabileceği düşüncesindeyim. Hatta bir profesyonel – amatör yazar buluşmasıyla benim yazdığım öyküyü kıymetli üstatlarımız yorumlasa inanılmaz güzel bir tecrübe olurdu. Böylelikle hem öykü seçkisine az çok katkı vermiş isimler onurlandırılmış hem de ilgi çekici bir sayı yaratılmış olurdu. Belki özel sayı için olmasa da farklı bir konseptle de bu önerim değerlendirilebilir.

Bir Yorum Yap

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.Yıldızlı olan alanların doldurulması zorunludur. *