Tüm Panayırların Heyulası
Öykü

Panda Merihi

Ben çaresiz bir pandayım. Neslinin bu gezegendeki son parçasıyım.

Her şeyimiz sizin gördüğünüz gibi maalesef değil.  Mutlu gibi görünmekten bahsediyorum. Biz sizin bildiğiniz gibi öyle takla falan atarken mutlu değiliz. Acıktım. Şehre inmek zorundayım. Çünkü Mars’ta sadece insanlar bırakırsa veya şehre inerek besin buluyorduk.

İki hafta önce katledilen bir arkadaşım geldi aklıma. Ona kendi aramızda “Homburlop” diyorduk, diğer arkadaşlarım katledilmeden önce.

Homburlop, bize anlatmıştı. Buraya bizi insanlar gönderdi dedi. Neslimiz bayağı bir artmış ve buraya gönderilmiştik. Hayvanlar nasıl uyum sağlayacak diye.

İnsanlar Mars’a yerleştikten sonra, bir adet dalkavuk, “Pandalar öldürülmeli!” diyerek başkanlık seçimlerine aday oldu. Ha unutmadan… Bizim nasıl konuştuğumuzu merak ediyorsanız, yüksek radyasyon evrimimizi etkilediğini düşünüyorum. Peki ben neden bu kadar uzun yaşadım? Onu da bu sebebe bağlıyorum.

İnsanlar kapıyı kırdılar. Silahlarını üstüme doğru tutuyorlar. Birisi kolumu kopardı. Kolum yazmaya devam ediyor… Neden devam ediyor? Ah.. Elektrik saçmaları çıkıyor… 8 saniye sonra kapanacağımı tahmin ediyor. Kolum hala yazıyor. Biri kolumun üzerime doğru geliyor ve…

“Sistem Elektrik Kaçağı Dolayısıyla Kapatıldı.”

 

Ve kendim son panda değildim. Neden üretmişlerdi beni? Diğer pandalar normal panda mıydı?

Götürülüyordum. İki tane turuncu renkli, metal elbise giyen adamlar beni götürüyorlardı. Büyük bir yerden içeri doğru soktular beni. Metal, mavi bir kule..

Diğer pandalar da sanırsam öyleydi. Bizi gezegeni kurmak için gönderip, yeşillik popülasyonunu oluşturmak için gönderilmiştik. Ben öyle düşünüyorum. Bu arada, bilginiz olsun bunları kağıda yazmıyorum.

Asansöre bindik, bu sırada yanımdaki adamların yüzü açıldı. 237.kata yükseldik.

Koridorda dümdüz yürüyüp, sağdan üçüncü kapıdan içeri girdik. Homburlop da parçalanmış bir biçimde orada duruyordu. Beni bir sandalyeye oturttular. Ve en son boynuma bir chova* indiğini gördüm. Enkaz haline geldim..

 

Atakan Güngör

12 Nisan 2000’de Aydın’ın Nazilli ilçesinde doğdum. İlköğretimi Nazilli Fatih İlköğretim Okulu’nda, Ortaokuluda Nazilli Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi’nde tamamladım. Şu an Siirt Üniversitesi’nde mimarlık okumaktayım. Bilim kurgu edebiyatını -özellikle Isaac Asimov ve Philip K.Dick eserlerini- seviyorum. Hedefim mimarlığın yanında iyi bir bilim kurgu yazarı olmak.

Panda Merihi” için 8 Yorum Var

 1. Panda Merihi, Feza Serisi adı altında gelecek ay devam edecek. Ya buradan ya da başka bir platformdan yayınlanacak. Kötü yorumlarınızı lütfen esirgemeyin. İyi okumalar ?.

  1. Yorumunuz için teşekkür ederim. Maalesef ilk değil daha ama kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Bu 4. Öykü Serisi. Yarıda kalan bir birleşik süper kahramanlar yolculuğu ; Varış Yeri: 2374, tüm şehirlerin uzay’da istasyon istasyon dağıldığı mini öykü serisi; İstasyon İstanbul, 2016 İzmir’ in de başlayıp 3542 Erbil’in de devam eden, iki kafadar’ın cinayet çözme mücadelesini anlatan Saat Kulesi ve henüz planlamaya devam ettiğim Sence ve Saadetin Ebediyeti adlı öykü serileri ve Feza Serisi adı altında bu öykü var. Yazmaya, denemeye ölesiye kadar devam edeceğim sanırsam .. Teşekkür ederim.

 2. Merhaba,
  Seçkiye hoş geldiniz. Oldukça kısa bir öyküydü ama anlatmak istediği gayet anlaşılırdı.
  Biçimsel olarak “sanırsam” kelimesi kulağa pek hoş gelmiyor, yerine başka bir kelime daha iyi olur fikrimce.
  Emeğinize sağlık.

 3. Merhaba, hoş geldiniz. İlginç kısa ve hoş bir deneme olmuş. Ellerinize sağlık gelecek seçkilerde görüşmek dileğiyle…

Bir Yorum Yap

E-posta adresiniz yayımlanmayacaktır.Yıldızlı olan alanların doldurulması zorunludur. *